Plac Wolności 5, 34-325 Łodygowice, tel. 033 863 10 86
Warsztaty kowalstwa i druciarstwa

Warsztaty kowalstwa i druciarstwa

    Ostatnim etapem wspólnego projektu p/t „Łączy nas kultura” był wyjazd 20 osobowej grupy mieszkańców naszej gminy do Kysuckiego Novego Mesta na Słowacji. Od piątku 9 marca br. do niedzieli 11 marca br. wspólnie ze słowackimi partnerami uczestniczyliśmy w warsztatach z kowalstwa i druciarstwa. Zwiedziliśmy średnią szkołę, w której młodzi ludzie uczą się wielu zawodów, m.in. kowalstwa artystycznego. W profesjonalnej kuźni powstają prawdziwe arcydzieła. Pod czujnym okiem dwóch „żaków” tejże szkoły, każdy z uczestników warsztatów wykonał  drobne przedmioty: podkówki, krzyżyki albo serca.

   Niezwykle ciekawe i inspirujące były zajęcia druciarskie. Najchętniej tworzyliśmy druciane serduszka, aniołki, ptaszki, drzewka szczęścia wszystko ozdobione kolorowymi koralikami. Każdy z uczestników stworzył 3–4 samodzielne prace, które z dumą prezentowane były wszystkim kursantom tych artystycznych warsztatów.

   Największą atrakcją pobytu w Kysuckim Novym Meście było zwiedzanie zamku w Budatinie, w którym oprócz wyposażenia i dzieł sztuki obejrzeliśmy wspaniałą kolekcję druciarstwa. Najbardziej podobały się nam wyrabiane ze złotego drutu ażurowe misy, wazony, szkatuły oraz gablota – akwarium zawierająca stworzenia morskie: ryby, kałamarnice, płaszczki, ośmiornice oczywiście  wykonane z drutu!

   To były bardzo inspirujące i mile spędzone dni. Dziękujemy naszym przyjaciołom z Kysuckiego Novego Mesta za wspaniałą atmosferę i wspólnie spędzony czas.