Plac Wolności 5, 34-325 Łodygowice, tel. 033 863 10 86
XIII Gminna Feta

XIII Gminna Feta

   Tegoroczna 13 Gminna Feta była pod wieloma względami wyjątkowa. Padł rekord temperatury, rekordowa była też ilość widzów. W ciągu dwóch dni imprezę odwiedziło ponad 8 tys. osób. Rekord pobiły też Panie z KGW, obrały i utarły ponad 250 kg ziemniaków, z których upiekły placki ziemniaczane. Choć „trzynasta”, Feta okazała się bardzo udana. Na scenie zaprezentowały się różnorodne zespoły, program był tak skonstruowany, że każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Największą frajdę sprawiły publiczności „gwiazdy” czyli w sobotni wieczór „Baciary” a w niedzielę „Golec uOrkiestra”. Oba zespoły wspaniale rozbawiły publiczność, ale show który stworzyli „Golce” było niepowtarzalne. Przez prawie 2 godziny widzowie wspólnie z artystami śpiewali znane ukochane szlagiery, np. „Lornetkę”, „Sciernisko”, ale były także utwory nowsze i najnowsze, które przypadły widzom do gustu. Aplauz widzów wywołał utwór „Kałasznikow” wykonany z towarzyszeniem Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Łodygowic. Z zespołem Golec uOrkiestra zagrały także dzieci z Fundacji Braci Golców. Jak przystało na rok jubileuszowy liderzy grupy Łukasz, Paweł oraz Edyta otrzymali z rąk Wójta Gminy Andrzeja Pitery oraz dyr. GOK Renaty Talik gratulacje i podziękowania za 20 lat pracy artystycznej. Gromkie „sto lat” zaśpiewane przez całą publiczność potwierdziło tylko, że wszyscy bardzo kochają Golców.

   Nie gorzej zaprezentowały się też pozostali artyści poczynając od młodej, ambitnej grupy „Divenity” z Buczkowic (mocne, solidne i ambitne granie) przez grupę „Tacy Sami” którzy zaśpiewali znane przeboje zespołu Lady Pank, po „Mitrę” i ambitną kapelę „Po Pieronie”. Folklor w takim wykonaniu albo się kocha albo nie. Tradycyjnie wystąpili też „Magurzanie” i „Młodzieżowa Orkiestra Dęta”, choć szkoda, że o godz. 17.00 widzów było jeszcze niewielu.

   Fetę odwiedziło wielu zacnych gości, m.in. wojewoda śląski Jan Chrząszcz, komendant woj. policji Piotr Kucia, starosta żywiecki Andrzej Kalata, wicestarosta Stanisław Kucharczyk oraz delegacja z Gogolina z burmistrzem Joachimem Wojtalą i i przewodniczącym RM Piotrem Czok. W Fecie uczestniczyli też radni naszej gminy z przewodniczącym Czesławem Wandzlem.

   Dobrze sprawdziły się wszystkie służby, obsługa medyczna, strażacy oraz ochrona są co prawda na imprezie niezbędne ale tym razem na szczęście nie miały zbyt wiele pracy.

   Dodatkową atrakcją, zwłaszcza dla dzieci plac zabaw, mobilny figloraj, zjeżdżalnie i karuzela oraz ścianka wspinaczkowa. Ponad 150 osób odwiedziło stoiska promocyjne, na którym odbywały się warsztaty z siana i konkurs segregacji śmieci. Nic dziwnego bo wszyscy otrzymali wspaniałe upominki: żywe rośliny oraz karmniki dla ptaszków. Warsztaty organizowane były w ramach projektu pn. Wykorzystanie zasobów  przyrodniczych Jeziora Żywieckiego w Zarzeczu oraz brzegów rzeki Żylicy w Łodygowicach i Zarzeczu na cele edukacyjne i rekreacyjne. W ramach tego projektu GOK zorganizuje jeszcze konkurs plastyczny i naukowy, na który serdecznie zapraszamy dzieci.

   Impreza nie byłaby tak udana gdyby nie wytężona praca wielu ludzi. Ciężar organizacji Fety spoczywał na Gminnym Ośrodku Kultury ale ogromną pomocą służyła Spólka Eco Team, która perfekcyjnie przygotowała teren (koszenie, sprzątanie, usunięcie zbędnych, utrudniających chodzenie krawężników a przede wszystkim wyplantowanie środkowej części parku co umożliwiło ustawienie dużej hali namiotowej pod którą schronienie znaleźli uczestnicy Fety przed palącym słońcem) to tylko niektóre wykonane przez spółkę prace. Podziękowania należą się także druhom OSP z Łodygowic i Pietrzykowic którzy czuwali nad bezpieczeństwem pożarowym bawiących się gości oraz druhom OSP Bierna i Zarzecza, którzy ułatwiali przyjezdnym poruszanie się po gąszczu dróg wokół Zamku. Dziękujemy naszym sponsorom, nie jest ich wielu ale są z nami od wielu lat i zawsze możemy liczyć na ich wsparcie. Są to firmy Mixpol z Łodygowic, Wodpol z Żywca, Szkółka Krzewów Cierniak, Art. Przemysłowo-Rolnicze Mrowiec oraz Rolmet M. Zawisza.

   Na koniec serdecznie dziękuję Wójtowi Gminy Andrzejowi Pitera i radnym Rady Gminy Łodygowice za wielkie serce i wsparcie działalności kulturalnej w naszej gminie. Choć przychody z Fety w tym roku również były rekordowe, to i tak nie pokryły w całości kosztów imprezy i resztę trzeba było uzupełnić z dotacji na działalność kulturalną, którą Rada Gminy uwzględnia w całorocznym budżecie Gminy.