Plac Wolności 5, 34-325 Łodygowice, tel. 033 863 10 86
X Jarmark Wielkanocny

X Jarmark Wielkanocny

W Przeglądzie Stołów Wielkanocnych wzięły udział 4 Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Łodygowice: KGW Bierna, KGW Łodygowice, KGW Pietrzykowice i KGW Zarzecze.

KGW Bierna do konkursu przedstawiła następujące przysmaki: mazurki – przekładany i makowy, piernik „zawijaniec” makowy, drożdżówka z borówkami, sernik gotowany i zwykły, ciasto „chatka puchatka”, kurki z masą kokosową, ciasteczka w kształcie jajek, , bułeczki pieczone z jajkiem, królik z ciasta cytrynowego, babeczki baranki, kapusta z boczkiem, białą kiełbasą i ziemniakami, zupa chrzanowa z chipsem z boczku, chleb ze smalcem, ciasto francuskie nadziewane szpinakiem, pieczeń z jajkiem i kiełbasą, swojskie wędliny ( schab, szynka, boczek, pasztet drobiowy i wieprzowy), jajka nadziewane, śledź na ostro i na słodko, sery z orzechami , pomidorami, bazylią i oliwkami oraz żurek.

KGW Zarzecze zgłosiło do konkursu: serowiec, makowiec drożdżowy (zawijanka), keks, mazurki, pięknie udekorowane babki (drożdżowe, ucierane), nadziewane pastami jajka przepiórcze w sosie tatarskim, śledzie z jabłkiem i cebulą w śmietanie, śledzie z żurawiną i czerwoną cebulą, swojski chleb, maślankę i masło, chrzan z jabłkiem i jajkiem, pasztety z królika, karpia, kurczaka, z soczewicy, pieczeń z jajkiem, tymbaliki wieprzowe, pasztet jajeczny, pasztet warzywny, roladę z indyka, sałatkę jarzynową i z czerwonego burka oraz białą kiełbasę ze świniobicia na gorąco.

KGW Pietrzykowice przygotowało między innymi liczne babki wielkanocne, serowiec, piernik, makowiec, orzechowiec, ciasteczka, rurki z kremem, swojski salceson, śledzie w oleju, sałatkę śledziową i jarzynową, jajka faszerowane w kształcie kurczątek, pasztet z królika, pasztet z gęsi oraz wieprzowy, swojski smalec i znakomity swojski chleb.

KGW Łodygowice swój stół zastawiło słodkościami takimi jak jabłecznik, ciasto z jagodami, ciasto marchewkowe, makowiec, mazurek orzechowy, babka cytrynowa, babka kakaowa (marmurkowa) i orzeszki z masą. Przygotowały także chleb ze smalcem, pasztet drobiowy z żurawiną, pasztet z jajkiem oraz pasztet wieprzowy, pastę chrzanową, jajka nadziewane pastą brokułową, śledzie w oleju, tymbaliki ziemniaczane faszerowane boczkiem, pieczarkami i orzechem włoskim, grzybki z jajek, koreczki, podgardle na gorąco, jajka faszerowane pastami oraz chrupiącą sałatkę z ogórkiem, pieczarkami, jajkami i szczypiorkiem.

Po wnikliwym obejrzeniu i degustacji wybranych potraw i przysmaków; komisja w składzie: Elżbieta Konior, Kamila Byrdziak - Duraj oraz Renata Kościelniak; stwierdza, że wszystkie zaprezentowane stoły wielkanocne miały tradycyjny charakter i były przystrojone dekoracjami świątecznymi adekwatnymi do okresu roku obrzędowego. Na każdym stoisku znalazły się charakterystyczne dla okresu wielkanocnego potrawy oraz ciasta m.in. okazałe baby piaskowe i drożdżowe oraz znakomite mazurki. Ponadto stoiska serwowały pieczone pasztety, sałatki śledziowe, jajka faszerowane kolorowymi pastami o niepowtarzalnych smakach. Serwowano też potrawy charakterystyczne dla okresu wielkiego postu jak np. żur. Reasumując kobiety z Kół Gospodyń Wiejskich po raz kolejny dały lekcję tradycji i pokazały sztukę kulinarną godną wielkiego uznania i podziwu!  W związku z powyższym Komisja postanowiła przyznać w „10.  Przeglądzie Tradycyjnych Stołów Wielkanocnych” następujące nagrody biorąc pod uwagę wszystkie kryteria zapisane w regulaminie:

 Nagrodę za wyjątkowe walory smakowe otrzymało KGW Bierna – nagroda w postaci 2 800 zł

  1. Nagrodę za wyjątkową dbałość o sposób prezentowania potraw i piękny wygląd stoiska otrzymało KGW Zarzecze – nagroda w postaci 2 700 zł
  2. Dwie równorzędne nagrody za walory smakowe i zgodność z tradycją otrzymały KGW Pietrzykowice oraz KGW Łodygowice – nagrody po 2 500 zł dla każdego z kół.

 Fundatorem nagród finansowych jest Gminny Ośrodek Kultury w Łodygowicach. Łączna pula nagród to 10 500 złotych.

Protokół obrad jury „Konkursu Palm Wielkanocnych”