Plac Wolności 5, 34-325 Łodygowice, tel. 033 863 10 86
Jarmark Wielkanocny w Łodygowicach

Jarmark Wielkanocny w Łodygowicach

   Organizowany corocznie na Placu Wolności przez Gminny Ośrodek Kultury, Jarmark Wielkanocny w Łodygowicach, cieszy się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców i przyjezdnych, którzy chętnie odwiedzają stoiska i degustują przygotowane przez KGW świąteczne specjały.

   Kilkunastu wystawców oferowało przeróżne produkty w większości wyroby rękodzieła artystycznego wykonane własnoręcznie m.in .drewniane ptaszki, szyte zabawki, ręcznie robioną biżuterię, frywolitki, korale, zabawki drewniane, włóczkowe ozdoby, pisanki ozdabiane koronką, kwiaty żywe i bibułkowe, wiosenne kompozycje oraz wianki i stroiki. Na każdym stoisku KGWznalazły się charakterystyczne dla okresu wielkanocnego potrawy oraz ciasta m.in. wyborne serniki i makowce, okazałe baby piaskowe i drożdżowe oraz znakomite mazurki. Ponadto  stoiska serwowały pieczone pasztety ze śliwką i żurawiną, sałatki śledziowe, jajka faszerowane  kolorowymi pastami o niepowtarzalnych smakach. Serwowano też potrawy charakterystyczne dla okresu wielkiego postu jak np. żur. KGW Łodygowice na swoim stoisku częstowało na gorąco „tłuścizną” z kotła, były też jajka faszerowane, pieczone w skorupkach i kiszone, szynka w galarecie z chrzanem. Gospodynie z Biernej serwowały gorący żurek z wkładką, deskę swojskich serów i  pasztetów oraz jajek faszerowanych o różnych smakach. Były też drobne, kruche ciasteczka  makowo-orzechowe wspaniałe serniki, mazurek i makowiec. Kobiety z Pietrzykowic częstowały swojskim wiejskim chlebem, masłem i wędlinami. Ponadto serwowano roladę z boczku, sałatkę warstwową zwaną „kijowską”, pasztety oraz jajka faszerowane. Nie zabrakło tez słodkości takich jak baby ucierane i makowce zwijane. Zarzeczanki serwowały wykwintne mazurki,  domowy chleb, chrzan i sałatki śledziowe.Były też jajka faszerowane w kilku wersjach smakowych,  pasztety ze śliwką i żurawianą oraz żurek na gorąco. Nie zabrakło też makowca, sernika i babek wielkanocnych. Stoisko z partnerskiego miasta Gogolin odwiedzane było przede wszystkim dla przepięknych opolskich pisanek zwanych kraszonkami.

   Po sumie odbył się konkurs palm wielkanocnych. Spośród wielu tradycyjnych wybraliśmy 15 najładniejszych palm, które nagrodzono wielkanocnymi zestawami. W kategorii palm drzewkowatych nagrodzonymi zostały n/w osoby: Tomasz Cader, Robert Loranc, Michał Maślanka, Franciszek Wolny, rodzeństwo Karol i Kacper Mrowiec.W kategorii palm trzpieniowych nagrody przyznano:  Nikodemowi Imielskiemu, Michałowi Łaciak, Dawidowi Loranc, Franciszkowi Rapacz i  Filipowi  Stanik.W ostatnie kategorii tj.  ”bagniątka” nagrodzonymi zostali: Jan Czereczyn, Julia Kuboszek, Emilka Topiłko, Filip Rogaczewski i Małgorzata Sokołowska.