Plac Wolności 5, 34-325 Łodygowice, tel. 033 863 10 86

Grupa Śpiewacza "Magurzanki"

Grupa Śpiewacza

            „Magurzanki” to grupa pieśniarek powstała na łamach Zespołu Regionalnego Magurzanie z Łodygowic i działa już od prawie 20 lat. Zrzesza grono dziewczyn w różnym wieku, działających i śpiewających rotacyjnie. Od 2013 roku grupę prowadzi Brygida Sordyl – pieśniarka, etnomuzykolog, pedagog. Magurzanki śpiewają tradycyjne pieśni Beskidu Żywieckiego, a repertuar obejmuje pieśni: polanowe, holne, obyczajowe, kolędowe, wielkopostne, zalotne, miłosne, ballady i przyśpiewki. W programie znajdują się przede wszystkim pieśni obrzędowe weselne i pogrzebowe.

            W trakcie swojej działalności Magurzanki występowały na wielu scenach Polskich i zagranicznych. Na swoim koncie mają wiele osiągnięć. Prezentują tradycje śpiewacze Żywiecczyzny upiększały swoim śpiewem masę imprez okolicznościowych oraz festiwali międzynarodowych, szczególnie tych poświęconych muzyce ludowej, a były to m.in.:

– Tydzień Kultury Beskidzkiej – Żywiec, Wisła, Szczyrk (lata 208 – 2017),

– XI Przegląd Kolęd i Pastorałek w Łodygowicach (2008 – 2017)

– Wojewódzkim Przeglądzie Wiejskich Zespołów Artystycznych w Brennej (2012,2014,2017)

– Nagranie chórków przez grupę śpiewaczą Magurzanki do płyty Gabrieli Gąsior i Holy Nois

pt: „Narodził się jedyny Król”

– Festiwal Folkloru Polskiego 49 Sabałowe Bajania – Bukowina Tatrzańska (2014)

– 20 Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. Ks. K. Szwarlika w Będzinie (2014)

– IX Międzykulturowy Festiwal Folklorystyczny „Zagłębie i Sąsiedzi” (2017)

– nagranie płyty z pieśniami wielkopostnymi a capella – Czuwanie z Pieśnią (2017)

– nagranie płyty całorocznej „Na kozdo i łod świenta” – (2018-2019)

– Festiwal Stara Tradycja w ramach festiwalu Wszystkie Mazurki Świata – Warszawa (2018)

            W latach 2015-2017 brały udział w projekcie MKiDN „Przestrzeń dla Pieśni” podczas którego miały okazję uczyć się śpiewu białego od Mistrzyń Tradycji z Korbielowa Sióstr Zofii i Józefy Sordyl, a także poznać szeroki repertuar melodii Żywiecczyzny. Magurzanki obecnie pracują nad nowym materiałem płytowym, ludowymi kołysankami oraz bajkami z terenów Beskidu Żywieckiego. Na potrzeby sceny i repertuaru Magurzanki występują w powiększonym składzie i wzmocnione o głosy męskie.

W skład grupy koncertowej wchodzą:

Agnieszka Sikora, Sabina Słowiak, Magdalena Jakubiec, Łucja Jakubiec, Agnieszka Wandzel, Zuzanna Szczepańska, Agnieszka Olchowy, Aleksandra Dobija, Klaudia Gruszacka, Joanna Nowak, Agata Jakóbiec, Marta Słowik-Bałaś, Zuzanna Wandzel i  Brygida Sordyl.